Aktualności

Monitoring - co to jest i dlaczego warto go mieć?

03.06.2024
Monitoring to skuteczny sposób na ochronę przed kradzieżą, włamaniem i innymi zagrożeniami. Jest to proces obserwacji i rejestracji zachowań lub aktywności w określonym obszarze przy użyciu elektronicznych systemów zabezpieczeń. Systemy te są stosowane zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i prywatnych, od sklepów i przedsiębiorstw po domy i osiedla mieszkaniowe.


Czym jest monitoring?

Monitoring to system nadzoru, który wykorzystuje kamery wideo, czujniki i inne urządzenia do rejestrowania i przesyłania obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym. Może obejmować kamery wideo i inne urządzenia, które przesyłają dane do centrali alarmowej. Centrala analizuje te dane i w razie wykrycia zagrożenia powiadamia odpowiednie służby (np. policję, straż pożarną). Obraz i dźwięk mogą być oglądane na żywo lub nagrywane w celu późniejszego przeglądu.

Kiedy i gdzie stosuje się monitoring?

Monitoring stosowany jest w wielu sytuacjach, gdzie kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa i nadzoru. Do najczęstszych zastosowań należy:
 • ochrona mienia komercyjnego, takiego jak sklepy, magazyny czy biura;
 • nadzór nad bezpieczeństwem publicznym na ulicach, w parkach i na placach;
 • monitorowanie przestrzeni prywatnych, takich jak domy i mieszkania;
 • zapewnienie bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych i medycznych;
 • kontrola dostępu i zarządzanie ruchem w budynkach.
 

Jakie elementy są potrzebne do budowy systemu monitoringu?

System monitoringu zazwyczaj składa się z następujących komponentów:
 • kamery: od prostych kamer wewnętrznych po zaawansowane kamery zewnętrzne z funkcją nagrywania w niskim oświetleniu i rozpoznawania twarzy;
 • rejestrator: urządzenie, które zbiera i przechowuje dane z kamer;
 • dyski twarde: do przechowywania nagranego materiału;
 • oprogramowanie: do zarządzania systemem, oglądania na żywo oraz odtwarzania nagrań;
 • połączenie internetowe: umożliwia zdalny dostęp do systemu monitoringu i powiadomienia w czasie rzeczywistym o zdarzeniach alarmowych.
 • switchy: które umożliwiają połączenie wielu kamer IP z rejestratorem NVR oraz zarządzanie ruchem sieciowym;
 • innych akcesoriów - w tym puszki montażowe , uchwyty do kamer, zasilacze, kable i przewody.


Co to jest monitoring IP?

Monitoring IP to nowoczesna technologia monitoringu, która wykorzystuje sieć internetową do przesyłania i zarządzania obrazami oraz innymi danymi z kamer bezpieczeństwa. Dzięki temu rozwiązaniu kamery mogą być podłączone bezpośrednio do sieci internetowej.


Jak wybrać odpowiedni system monitoringu?

Inwestycja w system monitoringu to inwestycja w bezpieczeństwo. Dobrze dobrany i sprawnie działający system może znacząco zredukować ryzyko włamań, kradzieży i innych incydentów. Wybór odpowiedniego systemu monitoringu może wydawać się trudnym zadaniem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji. Dlatego w kwestii wyboru odpowiedniego systemu monitoringu warto skonsultować się z profesjonalistami.

W Internec pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o najnowocześniejszych rozwiązaniach i skorzystać z profesjonalnego doradztwa w zakresie systemów zabezpieczeń.
Newsletter
Bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami i rabatami!
Zapisz się do naszego newslettera, a najgorętsze okazje nigdy Cię nie ominą.
Obiecujemy nie spamować.
Nie chcesz otrzymywać informacji na email? Wypisz się z newslettera.